
Як знайомитися з ефірними оліями та розвивати нюх
В сучасному світі серед наших органів чуттів домінує зір, а нюх часто залишається недооціненим. Однак, свідоме занурення в аромати та тренування нюхових навичок не лише розвиває нашу чутливість до запахів, а й збагачує життєвий досвід, посилює взаємодію з ароматами та сприяє практиці усвідомленості й рефлексії.
Частий і свідомий контакт із запахами підвищує нюхову чутливість, підтримуючи наш нюх у формі. Нюх і смак тісно пов’язані між собою, тому, покращуючи нашу здатність сприймати запахи, ми також можемо отримати багатший досвід у приготуванні їжі та розкритті смаку.
Регулярне спілкування з різними ароматами та навчання тому, як розрізняти, аналізувати та описувати їхні якості, допомагає формувати пам’ять запахів.
З віком наша здатність сприймати запахи зменшується, що може вплинути на якість життя. Активне нюхання підтримує роботу нейронних ланцюгів мозку, тому не забувайте навантажувати ніс!
Ефірні олії можуть допомогти розвивати нюх
Так як, ефірні олії – це концентровані, леткі речовини природного походження, що мають унікальний ароматичний профіль, який формується складним поєднанням різних молекул. Їх аромати можуть варіюватися від свіжих, легких і цитрусових до глибоких, смолистих і землистих нот, впливаючи на емоційний стан, підсвідомі реакції та загальне сприйняття світу через нюх.
Щоб повною мірою відчути та оцінити аромат ефірних олій, найкращий спосіб понюхати їх. Для цього використовуємо спеціальні паперові смужки – блотери, а не нюхаємо безпосередньо з пляшечки. Блотери забезпечують постійне випаровування ефірної олії, щоб її справжній аромат розкривався з часом.
Для кожної вправи виберіть максимум три ефірні олії. Візьміть пляшечки ефірних олій, паперові смужки, блокнот та ручку і сядьте в тихому місці.
Зігніть кінець паперової смужки під прямим кутом. Це дозволить зручно розмістити блотер на робочій поверхні, а кінчик, на який ви капнете ефірну олію, ні до чого не буде дотикатися.
Нанесіть 1-2 краплі ефірної олії на зігнутий кінець блотера, на іншій частині напишіть назву ефірної олії та час нанесення.
Закрийте очі і зробіть короткий легкий вдих, обережно помахаючи ароматичною смужкою під носом. Потім можна ще раз понюхати і вдихнути трохи глибше.
Зосередьтеся на ароматі та одразу запишіть свої враження у блокнот:
• будь-які асоціації кольору, смаку, текстури, звуку чи форми.
• почуття, які викликає аромат.
• це аромат, що охолоджує/зігріває, легкий/важкий, сильний/слабкий.
• тип аромату, наприклад, солодкий, пряний, цитрусовий, трав’яний, квітковий, деревний.
• подумайте про будь-які спогади, спогади, асоціації, об’єкти, пори року чи місця, які згадує запах.
Не квапте процес, дайте собі час зосередитись і подумки опрацювати аромат. Нехай ваші асоціації з ароматом виникають і зникають, не прив’язуючись до нього – немає правильних чи неправильних відповідей на ваші думки чи сприйняття.
Ми виявляємо запах за допомогою нашої унікальної комбінації нюхових рецепторів. Кожен із нас має приблизно від 350 до 400 нюхових рецепторів, але те, що ці рецептори можуть виражати, залежить від людини. Те, як ми сприймаємо якість аромату, є унікальним як на генетичному рівні, так і на конкретному значенні, яке ми йому надаємо.
Складання впорядкованих і систематизованих нотаток, у поєднанні з практикою, допомагає подолати «словесний ефект затьмарення», коли наші спроби знайти правильне слово для опису запаху заважають сприйняттю справжнього аромату.
Понюхайте зразок через 5, 15, 30 хвилин, а потім з інтервалом в одну годину. Понюхайте ще раз через 24 години. У випадку ефірних олій з базовими нотами, таких як сандал або ветивер, які мають низьку летючість, ви все ще можете відчути їхній аромат на блостері протягом кількох днів.
Спробуйте виявити відмінності, коли ефірна олія випаровується, відкриваючи верхню, серединну та нижню ноти.
Верхні ноти виникають відразу і швидко розсіюються. Середні ноти ефірної олії зазвичай виявляються через 15-45 хвилин. Базові ноти можуть з’явитися лише через одну або кілька годин.
Переходьте до аналізу наступного аромату. Пройдіть всі описані етапи.
Спробуйте виконати «сліпу» вибірку, коли хтось інший готує для вас смужки, і перевірте, чи зможете ви правильно визначити аромат.
Заходи безпеки:
• Не допускайте прямого контакту ефірних олій з очима чи слизовою.