
Ефірні олії в клінічній практиці. Ароматограма
Ароматерапія, як частина фітотерапії, знову стає актуальною, особливо тоді, коли мова заходить про хронічні інфекції та інфекції, викликані мультирезистентними бактеріями.
Медицина все частіше стикається з фактами, коли відсутні терапевтичні варіанти проти стійких до антибіотиків бактерій. Однією із причин виникнення таких бактерій, стало зростаюче використання антибіотиків у тваринництві.
Ефірні олії розглядаються, як додаток або навіть альтернатива, через те, що вони мають механізми дії, через які бактерії не виробляють резистентності до них. Подібно до антибіотикограми, ароматограма дозволяє визначити ефективність ефірних олій проти певних бактерій та можливість застосування їх для конкретного лікування.
Цим питанням був присвячений міжнародний семінар «Ароматограма, Ефірні олії & Інтеграція в клінічну практику» («Aromatogram, Essential Oils & Integrated Clinical Practice»), організований International Clinical Aromatherapy Network та Католицьким Університетом (UniCatt), який проходив 6 грудня 2024 року у Римі (Італія).
Тези деяких доповідей
Доктор Сесіль Адам Cécile Adam (Франція) представила синергічну суміш ефірних олій, яка поєднує орегано, корицю, лимон, сосну звичайну та евкаліпт променистий, для ефективного лікування респіраторних патологій та боротьби зі стійкістю до антибіотиків. Клінічні дослідження показали, що засіб продемонстрував надзвичайну антимікробну, противірусну та протигрибкову ефективність, пропонуючи безпечну, стійку та комплексну альтернативу звичайним методам лікування.
Доповідь Джулії Фалькенштейн Julia Falkenstein (Німеччина) була присвячена інноваційному підхіду підтримки здоров’я кишечника ефірними оліями та гідролатами в поєднанні з сучасними методами лікування. Доповідач підкреслила критичну роль мікробіома в підтримці імунітету, регуляції запалення та психічного здоров’я та продемонструвала, як ароматерапія може доповнити традиційне лікування. Запропоновані протоколи охоплювали використання ефірних олій та гідролатів при різних патологічних станах, включаючи СРК , негерметичність кишечника, а також при гідроколонотерапії. Як результат- зменшення запалення та відновлення балансу. Вона наголосила на необхідності подальших досліджень.
Цікавою була доповідь Хедаята Бузарі Hedayat Bouzari (Італія) про використання ефірної олії лаванди для лікування післяопераційних перианальних нориць (анальньних свищів). Рандомізоване клінічне дослідження продемонструвало, що використання 8% ефірної олії лаванди значно скоротило час загоєння (20,5 проти 34,3 днів) і зменшило біль порівняно зі стандартним антисептичним лікуванням. Оскільки в групі пацієнтів, які використовували лаванду не спостерігалося серйозних побічних ефектів та була нижча частота рецидивів, були зроблено висновок про розгляд залучення ефірних олій як додаткового підходу в лікуванні хірургічних ран.
Основним на семінарі був виступ Маури Ді Віто Maura Di Vito (Італія), яка більше 10 років професійно займається дослідженням ефірних олій.
У співпраці з університетською лабораторією мікробіології Католицького Університету Святого Серця та фірми Pranarôm, було запропоновано впровадити стандартизований протокол ароматограми.
Вирішення ключових проблем:
Ді Віто визначила відсутність однорідності результатів ароматограм, як головну перешкоду для їх інтеграції в клінічну практику.
Щоб подолати це, її команда визначила пріоритети:
1. Створення протоколів: вони прийняли мікророзведення бульйону як золотий стандарт для оцінки ефективності ефірних олій.
2. Перевірка MIC ( Minimum Inhibitory Concentrations – мінімальних пригнічуючих концентрацій): ці показники забезпечують точну оцінку антимікробної активності.
3. Розробка еталонних контрольних точок: ці інтерпретаційні інструменти скеровують клініцистів у застосуванні ароматограм у догляді за пацієнтами.
Інноваційні рішення для вирішення технічних перешкод:
Гідрофобна та летюча природа ефірних олій створила значні проблеми під час лабораторних випробувань. Команда Ді Віто представила ключові інновації, такі як оптимізовані поверхнево-активні речовини та герметичні інкубаційні планшети, щоб забезпечити точні та відтворювані антимікробні вимірювання. Вона також не рекомендувала продовжувати покладатися на методи дифузії в агарі через їх обмеження в роботі з ефірними оліями.
У рамках проекту було оцінено 15 широко використовуваних ефірних олій проти цілого ряду патогенів, у тому числі штамів із мультирезистентністю. Виділені результати:
- Варіативність серед патогенів: штами бактерій, навіть у межах одного виду, показали різну реакцію на ефірні олії, що підтверджує важливість індивідуального лікування за допомогою тестування на ароматограмі.
- Практичне застосування: протокол демонструє потенціал для адаптації терапії ефірними маслами до індивідуальних мікробних профілів, підвищуючи точність лікування.
Маура Ді Віто завершила свій виступ закликом до глобальної стандартизації практики ароматограм. Вона підкреслила роль цієї ініціативи в боротьбі зі стійкістю до антибіотиків та інтеграції ефірних олій у медичне середовище.
Цей новаторський проект не тільки зміцнює наукову достовірність ароматерапії, але й відкриває двері для більш широкого її застосування в сучасній медицині.